Warning: openssl_encrypt(): IV passed is 64 bytes long which is longer than the 16 expected by selected cipher, truncating in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795

Warning: strtr() expects at least 2 parameters, 1 given in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795
Nalákejte děti ven! - S dětmi ven bez obav - Lenka Voštová

Taky se vašim dětem nechce ven? Nechtějí se oblékat, protestují a venku se nakonec nudí? Asi nechcete pořád sedět doma, ale ty scény a nekonečné vypravování za to snad ani nestojí.  

Nejste sama. Třeba vám pomůže pár tipů, jak děti motivovat, aby se s nadšením hrnuly ven

 

 Vypravujte se bez křiku a stresu, rychle a hladce

„To se lehko řekne, ale s mými dětmi se to nedá.“

Když jsem dřív chtěla jít se svými třemi dětmi ven, byl to proces na hodinu a ven jsem odcházela často úplně zdeptaná. Den za dnem jsem si říkala, že to fakt nemá cenu. A když jsme pak po návratu uklízela zablácený byt, koupelnu a hromady špinavého oblečení, honilo se mi hlavou jen to, že se na to můžu tak akorát vykašlat!

 Kolem vypravování se ven je v rodinách spousta křiku a nepříjemností. Děti se nechtějí oblékat, oblečení nejde dobře nasadit, máma běhá po bytě celá zpocená a snaží se vše rychle stihnout, do toho se rozbrečí miminko a musí se kojit, batole ječí, že chce jiné botičky… možná to taky znáte a je to nevítaná součást vaší každodenní mateřské realityPro mé děti bylo vypravování často taková otrava, že radši ani nechtěly chodit ven 

Já už jsem se nechtěla dál s vypravováním dětí trápit. Je to něco, co dělám každý den a nemůžu se tomu vyhnout. Tak proč si to neulehčit? Celý proces jsem znovu a znovu promýšlela a hledala cesty, jak jej zrychlit a získat spolupráci dětí. Nakonec jsem to docela vychytala a teď už se i v zimě vypravíme opravdu za chvilku a hlavně bez křiku a nervů.  

Jak na pohodové vypravování i v zimě a s více dětmi, se dozvíte v mém e-booku Báječné výlety s mrňaty.   

Včas oznamte, že se půjde ven

Některé malé děti špatně snáší náhlé změny, hlavně pokud jejich původcem je máma. Souvisí to s povahou dítěte, ale i s jeho věkem. Mezi 2 a 4 lety se to projevuje u většiny dětí a musíte s tím počítat. V tomto období některé děti protestují proti čemukoli, ať uděláte cokoli. Proto je vhodné je na změnu upozornit předem a trochu počítat s tím, že to úplně v klidu nebude. Vy jste máma, vy rozhodujete.

 

Odcházejte najedení a berte s sebou svačinku

Většina malých mlsounů se na chutnou svačinku těší. Tím nemyslím, abyste děti zkoušeli uplácet bonbónky a slibovali jim, že jestli půjdou ven, dostanou sladkosti. Přiznávám ale, že někdy si dám záležet, aby děti viděly, co do batohu balím. Zašustění celofánu jejich pozornost přitáhne naprosto spolehlivě. Malí mlsouni se pak už oblékají docela ochotně. 

Když děti ví, že venku vždy bude „něco dobrého“, mají větší chuť chodit ven, než když vždy mají venku hlad nebo je na svačinu jen to, co je tak neláká. Zdravé a vhodné je třeba sušené ovoce,  různé křupky ze zdravé výživy, domácí buchta, čerstvé ovoce apod. Běžný chleba s máslem a salámem či džemem většinou dětem moc radost neudělá, i když je dobře zasytí. Dobré je kombinovat obojí  podle potřeby a délky výletu.  

   

Nalákejte děti na něco, co je baví 

Při chystání zkuste zmínit, kam chcete jít a co tam bude skvělého. Samozřejmě byste se pak měli snažit to dodržet.  

Dávat ale dětem příliš pravomocí a nechat je rozhodovat, jestli se půjde ven a za jakých podmínek, se příliš nevyplácí. Takže je lepší dítěti věci oznamovat, než se ptát, zda to tak může být.   

Když máte na výběr, choďte tam, kde je více různých zajímavých prvků. Obyčejná cesta, kde nic zajímavého není a děti jen musí pochodovat, je moc nezaujme. 

Vyhledejte si v okolí místa, kde je bezpečný prostor pro volné hraní. Jste-li ve městě, klidně to může být park nebo nábřeží, přírodní hřiště nebo starý sad za městem. Taková místa jsou často ostrůvkem přírody a pokud nejsou znečištěná, pro děti jsou opravdovým rájem a místem, kam rády chodí.

Choďte ven spolu s jinými dětmi

 Nejlépe ve věku vašeho dítěte. Kamarádi a hry s nimi jsou u mnoha dětí tou největší motivací a rozhodně byste tuhle šanci neměli nechat ladem. Když nemáte žádnou spřízněnou kamarádku, zkuste facebookovou skupinu sympatického zaměření nebo místní skupinu maminek. Dobrá parta se často sejde i v mateřských centrech, různých oddílech nebo kolem lesních školek.  Ty mívají často také klubík pro maminky s dětmi do 3 let. Určitě najdete někoho, s kým vaše výlety budou zábava pro všechny.

 

Udělejte z každé vycházky ven skvělé dobrodružství

  “Uf, tohle zní jako moc práce…na to tedy energii nemám…”  

Možná se vám honí hlavou právě tohle. Naštěstí pro vás,  děti nejsou moc náročné a vy nemusíte tvrdě dřít jak animátorka v hotelu all inclusive. I s malou snahou zvládnete hodně.
 
Hlavně v nezajímavém prostředí je důležité, abyste společně něco zajímavého dělali. Potřebujete mít v zásobě nějaké  aktivity a hry, které děti baví a rozvíjí.  Většina nejlepších dětských aktivit venku potřebuje jen vaši přítomnost  a občasné zapojení či postrčení správným směrem. Žádné složitosti není potřeba vymýšlet.  Když mají děti z pobytu v přírodě pozitivní, příjemné zážitky, příště půjdou  s chutí. 

 Ale co když uprostřed města nic zajímavého není?  Jestli vám v tuhle chvíli dochází nápady a nenapadá vás, co kromě dupání do kaluží děti zaujme, mrkněte na e-book, kde najdete spoustu inspirace, jak sebe i děti vytáhnout ven a kde hledat přírodu uprostřed města.

Dovolte dětem venku divočit a řádit. Dopřejte jim trochu volnosti. Hlavně kluci ocení, že je nikdo neokřikuje a aspoň chvíli si mohou dělat, co chtějí a jak chtějí. Pravděpodobně nakonec zjistíte, že se děti najednou zabaví i bez vás. Volná hra bez zbytečného organizování je v dnešní době vzácnost. Dopřejte ji svým dětem.

 

Uspořádejte oslavu narozenin venku

 Pozvěte několik spřátelených rodin s dětmi. Myslete ale na to, kam se schováte, kdyby začalo pršet. Pro tohle je dobrý lesní altán, zahrada u někoho na chatě, blízká hospůdka, mateřské centrum, vaše vlastní zahrada atd.  

Máte-li děti kolem 3 let, oslavu si užijete i za vlhka, pokud děti správně oblečete a rozděláte oheň. U komornějších oslav nepotřebujete nic složitého chystat – prostě se domluvte s pozvanými, že každý přinese něco na slavnostní stůl. Tak bude na stole plno rozmanitých dobrot a vy zajistíte jen dort a nápoje:)

 

Uvařte na ohni a udělejte si piknik venku

Doma si nachystejte suroviny nebo předpřipravené jídlo. Nabalte si to, co dětem bude chutnat, a nabalte toho dost. Dejte si záležet, aby děti viděly, co  chystáte.     


Zajděte vyčistit studánku

I když nemáte studánku hned za domem, můžete si vyjet za město a spojit čištění studánky s malým výletem. Je fajn vzít hrabičky a kyblíček, ale není to nutné. Nemáte tušení, kde nějakou studánku hledat? Koukněte do internetového registru studánek a možná budete překvapená, kolik je v okolí studánek, které čekají právě na vás. 

 

Adoptujte své oblíbené místo

Tohle je taková malá taktika, která ale výborně funguje. Adoptujte místo, kde si vaše děti rády hrají a něco tam už prožily nebo vybudovaly. Třeba bunkr, domeček, malou mechovou zahrádku, hráz na potoce  apod.

Společně se pak o místo starejte – můžete je vyčistit, odnést odpadky, jít zkontrolovat a opravit zahrádku, vylepšit domek, pozdravit skřítka, vytvořit něco na ozdobení místa. Malé děti se rády vrací na oblíbená místa, ke kterým mají vztah a berou je za své. V zimě na vaše oblíbené místo můžete dát krmítko a chodit pozorovat nebo krmit ptáčky.


 A nebyla bych to já, kdybych zapomněla na poslední tip, který je však jeden z nejdůležitějších. 

Pořiďte sobě i dětem kvalitní a funkční oblečení

 Je důležité, aby jim nebyla zima nebo vedro, neomezovalo je v pohybu a nemuseli jste oblečení a boty pořád řešit. Praktická a funkční výbava pro pobyt outdoor vám přináší hlavně tu výhodu, že děti si hrají a vy je nepotřebujete hlídat, aby se nenamočily a nezničily oblečení. Mají takové oblečení, které je přímo určeno do zimy, bláta a vody. Oblečení, které ochrání a vydrží.

Shrnuto, dítě, které venku nemůže nic zajímavého dělat, aby se nenamočilo a nezničilo oblečení, se tam moc těšit nebude. 

Jak mám ale oblékat miminko, batole nebo tříleťáka do přírody? Ty malé přece ani nemůžu dát na zem, když je mokro a zima. Pořád se válí po zemi a hned jsou mokří. S dobrou výbavou se tím už nebudete muset trápit. A co přesně pro mrňata do přírody potřebujete?  Co si máte pořídit?

Nebudu vás napínat, v tomhle článku se to nedozvíte, protože by se to sem opravdu nevešlo:)  I přesto doufám, že vás mé tipy inspirují a pomohou vám děti i sebe namotivovat a vyrazit ven do přírody.