Jsem milovnice přírody, maminka čtyř dětí a ráda podporuji ostatní na jejich cestě. Ukážu vám, jak i vy se svými dětmi můžete užívat čas v přírodě s radostí a naplno po celý rok.  Pomohu vám s aktivitami venku, s výběrem praktického oblečení, bezpečností v přírodě, vařením na ohni i vypravováním se ven. 

 

Miluji výlety a pobyt venku pod širým nebem. Dnes už chodím s dětmi na výlety s radostí a bez obav. Nechávám je svobodně objevovat svět. Jsem šťastná, že si volně hrají, učí se a radují se z pohybu.  Chystání na výlety a oblékání zvládáme rychle a bez zmatků.  Už vím, co dětem obléci do přírody a co vzít s sebou. Za každého počasí. 

Znám také spoustu zajímavých aktivit v přírodě, které baví děti i dospělé. Čerpám z bohaté zásoby podnětných her, které nepotřebují složité přípravy a drahé nákupy. Díky tomu už se venku nenudíme, ani když je zima a škaredě. Mou vášní je pomáhat ostatním, aby se jim s dětmi pěkně žilo i venku. 

Jenže dřív to tak nebylo…

Odjakživa jsem bývala outdoorový a akční člověk. Milovala jsem přírodu, táboření a cestování. Po narození dětí mi ale výpravy do přírody pěkně zhořkly.

Otravovalo mě to množství věcí, na které musím myslet, nesnášela jsem těžké batohy plné krámů. Často jsem byla tak vyčerpaná z toho všeho nahánění dětí a vypravování, že už jsem ani neměla chuť jít ven. Vypravování se ven bylo nejhorší částí dne.

A když jsme konečně vyrazili na cestu, děti byly strašně pomalé.  Vadilo mi,  jak se pořád válí na zemi a hned se ušpiní. Mnohokrát jsem na výletě zjistila, že mi chybí pití nebo svačina, rukavice nebo náhradní tepláky. 

Chtělo to změnu, protože už jsem si to “venku v přírodě” nedokázala užít. S dětmi se na to musí jinak. 

Přišla jsem postupně na spoustu vychytávek, které rozhodují o tom, zda se z výletu s dětmi vracíme nabití a nadšení, nebo vyčerpaní a znechucení.

Pomohly mi  dlouholeté zkušenosti s horskou turistikou, horolezectvím, sebeobranou a tábořením v přírodě. Ale v první řadě to byla cesta od velké holky k mámě čtyř dětí a překážky, přes které jsem prošla během prvních let mateřství. Velkou inspirací je pro mne lesní pedagogika.

Se svými dětmi chodím do přírody již 10 let. To jsou stovky výletů, které jsme podnikli. Vždy s miminkem nebo batoletem na zádech.  Mám díky tomu neuvěřitelnou zásobu zážitků a vím, co všechno dovede taková smečka vymyslet.

 

A tak jsem se rozhodla sdílet své zkušenosti s ostatními rodiči a průvodci dětí a pomoci jim překonat různé překážky, které jim brání si přírodu s dětmi doopravdy užívat po celý rok.  

Napsala jsem pro vás  e-book Báječné výlety s mrňaty. Je  přímo nabitý  praktickými informacemi a tipy, takže po jeho přečtení si již s malými dětmi v přírodě vždy poradíte. Dozvíte se, jak se vypravit v klidu, co dělat, když děti nechtějí chodit ven nebo kde hledat přírodu uprostřed města. Pomůže vám vybrat vhodné oblečení pro děti a najdete v něm rady pro výlety s miminkem i batoletem.

Jsem také autorku e-booku Tahák na výlet – 75 osvědčených aktivit a her v přírodě pro děti do 7 let. Tahák je výbornou pomůckou pro všechny, kdo si chtějí zpestřit chvíle v přírodě s dětmi a rozšířit repertoár aktivit, které baví děti i dospělé. Kromě podrobně rozepsaných hlavních aktivit v něm najdete také praktické rychlé hry pro 4 roční období k vytištění.

Jak obléci sebe a děti do chladného a vlhkého počasí, jak vybírat praktické a funkční oblečení a na co si dát při nákupu pozor, to je tématem mini e-booku Oblečte se do zimy – speciál pro mámy s malými dětmi.

O cestování po Itálii s houfem dětí si můžete přečíst v Toskánském deníku.

Pro ty, kdo s dětmi v přírodě začínají nebo hledají základní informace, jak si výlety s dětmi užít, mám  e-book zdarma Do přírody s dětmi s lehkostí a v pohodě.  Najdete v něm nejlepší tipy na úspěšný výlet s dětmi.

Pro ženy, které potřebují v pohodě a efektivně sbalit celou rodinu na dovolenou k moři a zůstat při tom v pohodě a odpočaté, jsem vytvořila minikurz Sbal rodinu na cesty.