Warning: openssl_encrypt(): IV passed is 64 bytes long which is longer than the 16 expected by selected cipher, truncating in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795

Warning: strtr() expects at least 2 parameters, 1 given in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795
Nesnáším to zimní bahno! - S dětmi ven bez obav - Lenka Voštová

Nesnáším to zimní bahno! Místo sněhu a sáňkování tohle! To se ani nedá s těmi dětmi chodit ven!
Máte to taky tak? Vadí vám, jak je všechno mokré, studené a nehorázně špinavé? Štve vás, že se s dětmi nedá nikam chodit? A víte, že to může být jinak?


Zablácenou zimu asi moc rádi nemáte, zvláště, pokud máte malé děti. Asi znáte ten pocit, když dítě v nových botách už podesáté duplo do kaluže, až bahno všude stříká.

Nebo když se vaše krásná holčička v té super růžové bundičce elegantně rozpleskla v rozbahněném krtinci. Nebo když k vám s pláčem běží, že má zablácené ručičky. A co teprve ty návraty domů?

Zklamané děti, které si kvůli blátu zase nemohly hrát na zlatokopy a na indiány. Drhnutí zablácených bot pod proudem vody, zničené nové oblečení, které už nikdy nebude vypadat jako dřív.

Také já tyto pocity dobře znám. Zlikvidovat následky takové nepovedené vycházky je docela fuška, zvláště nemáte-li dítě jedno, ale dvě nebo třeba tři.

A protože s dětmi chceme chodit ven i v takové nepovedené zimě, jako je ta letošní, musíme na to trochu jinak. Tou úplně první věcí je pořídit dětem správné oblečení.

Oblečení, které se může ušpinit

Módní softshell nechte v blátivých dnech na věšáku a místo něj dejte dětem zateplené pogumované kalhoty. Nové koupíte na internetu či v řetězcích a ty starší za několik desetikorun v second handu. Ze stejného materiálu se prodávají i bundy nebo celé kombinézy.


Boty dětem pořiďte zcela nepromokavé, dobře omyvatelné. Asi nejlépe se mi osvědčily zateplené holínky a nepromokavé galoše do sněhu. Nízké botky, botky promokavé nebo snadno zničitelné si nechte na jiné příležitosti. Ani zablácené rozvázané tkaničky vám na výletě radost neudělají.

Dále potřebujete nepromokavé rukavice, které dítku nepadají a neshrnují se z rukávů.

Zabalte malou svačinku (nic mokrého, studeného a lepkavého, prosím), do kapsy si vezměte savý hadřík a můžete vyrazit.

A hurá do bláta!

Nechte děti běhat, lézt a skákat, jak potřebují. Nevyčítejte jim, že jsou zase od bláta, nezakazujte jim chodit mimo cestu. Zkuste zůstat při vědomí, až se budou plazit po břiše a patlat v louži.

Nemyslete na špinavé oblečení, protože to, které dnes mají na sobě vaše děti, je přece k ušpinění přímo předurčeno. Zablácený obličej nebo ruce vyřešíte připraveným hadříkem z vaší kapsy.

A teď domů do tepla!

Návrat domů si usnadníte tak, že se pokusíte zbavit boty bláta ještě venku. To nejhorší většinou cestou opadá samo. Boty můžete buď rovnou umýt ve vodě, nebo je nechat oschnout a bláto z nich oklepat, až to půjde.

Nepromokavé oblečení můžete buď ve vaně osprchovat, nebo je nechat oschnout a udělat s nimi totéž, co s botami.

Z vlastní zkušenosti musím říci, že drhnutí  zabláceného oblečení a obutí je dost vyčerpávající práce, kdy si ušpiníte půl koupelny, nestihnete vytoužené kafe a sušenku a navíc vás příště naštve, že je děti opět hned zablátí. Takže to už dávno nedělám.

Věci nechám oschnout, na trávě před domem z nich oklepu bláto a jsou připraveny na další bahenní výpravu. Do pračky vše letí, teprve když už to nejde vydržet.

I v zimním blátě si s dětmi můžeme užít spoustu zábavy a nepřijít při tom o nervy!