Warning: openssl_encrypt(): IV passed is 64 bytes long which is longer than the 16 expected by selected cipher, truncating in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795

Warning: strtr() expects at least 2 parameters, 1 given in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795
Alergie? Tohle vám ulehčí pobyt v přírodě. - S dětmi ven bez obav - Lenka Voštová

S alergií do přírody, když teď všechno kvete? Radši ne? Taky vám otravuje pylová alergie život? Sama ji mám již od dětství a dnes si říkám – škoda, že mí rodiče tehdy nevěděli, co já teď. Dnes se s vámi podělím o mé tipy, jak s pylovou alergií chodit do přírody a přitom se nezbláznit.

Medicínskou stránku věci nechám na jiných a půjdu na to pěkně prakticky, jak mám ráda. Zkrátka abyste mohli s dětmi ven bez obav.

Jste-li alergik, pravděpodobně víte nebo tušíte, která rostlina vám či vašim dětem nedělá dobře. Asi i víte, kdy je hlavní pylová sezóna.

Možná se domníváte, že se mrakům pylu nedá venku vyhnout, zvláště když pyl dokáže ve větru letět i stovky kilometrů daleko. To je sice pravda, ale šikovným výběrem trasy výletu nebo místa procházky můžete sobě a svým dětem ušetřit hodně nepříjemností. I přes to, že je právě teď sezóna, si to venku můžete užít.

Kdy vyrazit na výlet

Když máte na výběr, jednoznačně dejte přednost dni, kdy nefouká vítr, který roznáší pyl a ten pak víří všude. Nejlepší však je vyrazit hned po dešti nebo i za mírného deštíku, protože padající kapky na sebe pyl, rozptýlený ve vzduchu, nabalí a spadnou s ním na zem. Takže ve vzduchu je najednou mnohem méně pylových zrn a projevy alergie jsou mírnější.

Kam?

Zamyslete se, jestli neznáte místo, kde alergen (rostlina, která vám vadí) neroste. Například pokud jste alergičtí na pyl trav, vyberte v sezóně trasu hlubokým lesem, kde bude travního pylu mnohem méně.

Všímejte si, jestli náhodou v okolí nejsou louky, kde již zemědělci dokončili jarní seč trávy. Pokud ano, rychle toho využijte, protože tam budete moci s dětmi dosyta řádit.

Pokud vám vadí například kvetoucí bez, nebudete procházet kolem zarostlých mezí a okrajů lesa, kde se bezy nejčastěji vyskytují. Lepší bude třeba udržovaný zámecký park.

 

Do nížiny, na výšiny

Jestliže neznáte žádné místo v okolí, které je bez oblak pylu, můžete využít toho, že v různých nadmořských výškách rozkvétají rostliny v různou dobu. Pylová sezóna v nížině a na horách může být o dva i tři týdny posunutá.

Mně se velmi osvědčilo uniknout na hory, kde ještě dotyčná rostlina nekvete. Nebo naopak vyrazit do nížiny, kde již odkvetla. Úspěšně se tak vyhnete obtížím.

Samozřejmě vím, že není vždy možné někam daleko jezdit, ale možná tu možnost máte a v tom případě vřele doporučuji jí využívat. Podíváte se díky tomu i na místa, kam třeba běžně nejezdíte.

Já jsem zdravá, ale mé dítě má alergii

Pokud sami alergici nejste, ale alergii má vaše dítě, můžete mu vhodnou dobou výletu a výběrem místa hodně pomoci si přírody užívat i v pylové sezóně. Potřebujete však vědět ještě několik důležitých věcí a dohlédnout, aby se je naučilo i vaše dítě.

Alergií podrážděné oči svědí a slzí a jsou přecitlivělé na světlo a na vítr. V takových chvílích vadí i obyčejné sluníčko, případně jen běžné denní světlo či jarní vánek. Dejte dítku sluneční brýle a jeho očím se uleví. Za stejným účelem používejte i klobouk nebo kšiltovku.

Naučte dítě, na co je alergické a ukažte mu, která rostlina mu vadí. Vysvětlete mu, že když rostlina kvete, nesmí si s ní hrát a sahat na ni, ani se válet tam, kde roste. Ukažte mu, že pyl se při hraní v trávě nachytá na oblečení, z něhož se pak přes ruce dostává do očí, pusy nebo nosíku, kde působí pořádnou paseku. Názorně to předvedete na obyčejné pampelišce.

Snažte se předem myslet na to, jestli je na zvolené trase udržovaná cesta nebo jestli se budete muset prodírat zarostlou pěšinkou v trávě. V pylové sezóně, hlavně vadí-li dítěti tráva, dejte bez výjimky přednost širokým udržovaným cestám. Zarostlé stezičky prozkoumáte, až tráva odkvete.

První pomoc proti pylu

Pokud už dítě vlezlo do kvetoucí louky a má alergii na trávu nebo některou z květin, určitě neváhejte a opláchněte mu co nejdříve ruce a pak i obličej a vypláchněte oči. Je dobré s sebou za tímto účelem nosit láhev čisté vody.
Toto opatření docela pomáhá, protože malé děti si často v zápalu hry neuvědomí, že bude následovat nepříjemná epizoda kýchání, slzení a svědění v očích či v nose. A jejich ručičky bývají v puse nebo kolem očí co chvíli. 

Po příchodu domů

Když člověk není sám alergik, neuvědomuje si, že s oblečením si pyl donese i domů. Proto se hned při příchodu domů převlékněte a hlavně převlékněte děti.

Nejlépe se mi osvědčilo se při té příležitosti hned osprchovat či si umýt alespoň ruce, obličej a vlasy, ve kterých se pyl  zachytává ve velkém množství.

A nakonec – i kdybyste nebyli příznivci kapek, sprejů a tabletek proti alergiím, kupte si je a noste do přírody s sebou. V těch nejhorších dnech to je pro alergika je to velká úleva a i vy budete více v klidu, když budete vědět, že jste vybaveni. Být připraven se v přírodě vždy vyplatí.

Více praktických návodů, jak si usnadnit pobyt s dětmi v přírodě, vypořádat se s jejími nástrahami a opravdu si užívat času venku, najdete v e-booku Báječné výlety s mrňaty – ověřené tipy, které vás připraví na pobyt v přírodě.