Warning: openssl_encrypt(): IV passed is 64 bytes long which is longer than the 16 expected by selected cipher, truncating in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795

Warning: strtr() expects at least 2 parameters, 1 given in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795
Tajemství úspěšných výletů s dětmi - myslete na sebe a dobře se oblečte - S dětmi ven bez obav - Lenka Voštová

Být s dětmi  v létě v rozkvetlé přírodě je úžasné! A pak začne zima a pohodička je pryč. Oblékání dětí na ven nemá konce. Venku potom postáváte, děti řádí a vám je zima.

My mámy vždy myslíme na to, aby nám děti venku neprochladly. Ale často si ani neuvědomíme, že zima je spíš nám. Na rozdíl od dětí totiž celou dobu nelítáme jak dělové koule, a tím pádem brzy prochladneme.

Myslete také na sebe a na svou pohodu

Vybavte se tak, aby i v zimě byl pro vás pobyt v přírodě příjemnou aktivitou a ne utrpením, které prostě musíte vydržet, aby si děti užily čerstvého vzduchu.

V létě to jde samo, ale v zimě?

Zatímco v létě jde s dětmi všechno snadno, zima už nic nepromine. Zapomenutá termoska nebo rukavice dají s mrňaty pořádně zabrat. Zima opravdu prověří, jestli jste se dobře vybavili a jestli si s lehkostí poradíte v každé situaci.

A k tomu musíte věnovat svou energii i tomu, aby vás to venku bavilo a všichni si to užili. Teď už se vyplatí mít v zásobě rychlé a zajímavé aktivity a hry na zimu, které vás všechny pobaví a zahřejí.

„Dětský výletovací know – how“

S dětmi je to přece jen jiné, než bez nich, a musíte myslet na spoustu věcí, které byste dříve vůbec neřešili.

Alespoň já jsem to tak měla a trvalo mi dlouho, než mi došlo, že pobyt v přírodě s mrňaty potřebuje „dětský výletovací know-how.“ Pořádný balík praktických informací, které mě navedou, jak si to opravdu užít, dobře se zabavit a vyhnout se nástrahám přírody.

Jenže nikde nic použitelného nebylo. Internet byl plný reklamních článků na nepraktické oblečení a hysterických varování před nebezpečnými klíšťaty. Našla jsem i skvělé příručky přežití v přírodě pro vojáky a skauty:) 

Ale něco, kde je vše pěkně pohromadě, bez malování bubáků na zeď a zároveň s ohledem na malinké děti a jejich mámy, jsem tehdy nenašla. 

Od té doby uplynulo už několik let a já znovu a znovu potkávám maminky, které řeší podobné věci, jako tehdy já.  Tak jsem „dětský výletovací know-how“ sepsala formou e-booku. Je tu i pro vás, aby vám usnadnil život a pomohl vám cítit se v přírodě dobře po celý rok.

To zapeklité oblékání…myslíš jako – že se neumím obléct?

Pro mne dřív bývalo největším kamenem úrazu oblékání. Nejen dětí, ale i sebe samé. Vždy jsem na sebe ve spěchu něco naházela a rychle vyběhla ven, ale za chvilku mi byla zima. A i když se mé děti skvěle bavily, já jsem se nebavila ani trochu.

Kluci lítali a řádili, já jsem mrzla a neměla jak se zahřát. Neustálá zima mě dost odrazovala od zimních venkovních akcí s dětmi. A vlastně jsem si ani neuvědomovala, že se s tím dá něco dělat. Po čase jsem ale i já přišla na to, že je velký rozdíl mezi běháním starších dětí a mým postáváním s miminkem nebo batoletem.

Od uvědomění už nebylo daleko k činu. Nechtěla jsem čekat, až děti vyrostou, chtěla jsem nám všem dopřát dobrodružství v přírodě teď hned.

Hmm, neuměla jsem. Ale už umím:) A k čemu jsem došla?

 • Vy jste na prvním místě, myslete při oblékání na sebe. Vaše pohoda je základ pro úspěšný výlet.
 • Oblékejte se tepleji než děti, protože pravděpodobně nebudete tolik běhat. Hlavně s miminkem nebo batoletem to moc nejde. Nejvíc prochladnete při postávání a loudavé chůzi, když se nemůžete zahřát pohybem.
 • Pořiďte si teplé nepromokavé kalhoty např. ze softshellu a noste pod ně legíny. Dají se koupit i úžasné merinové, mně se moc líbí například funkční merino oblečení Kari Traa. Jen vaše peněženka asi zapláče. Ale je to investice, která stojí za to. Neodbývejte se tepláky nebo jeansy, protože vám v nich bude venku zima.
 • Boty noste nepromokavé a zateplené. Elegantní kozačky si nechte na jinou příležitost. Vybavte se zateplenými treky, zateplenými sněhulemi nebo kvalitními zateplenými holínkami.Při nákupu bot myslete na to, že i vaše prsty potřebují prostor k pohybu, a proto berte takové boty, kde je vpředu dost místa.

Nabídka vhodných bot je docela široká, ale kvalitní outdoorová obuv je dosti drahá. Potřebujete-li šetřit, zkuste zamířit do Decathlonu. I jejich levnější řady obuvi jsou funkční a vydrží víc, než konkurenční výrobky za stejnou cenu.

 • Kupte si vlněné, merinové ponožky. Nemyslím ty pletené od babičky, které jsou skvělé na doma, ale sportovní outdoorové ponožky, které se neshrnují a jsou tenké a přiléhavé.
 • Nezapomínejte na teplou čepici či klobouk a šálu. Když běháte a koulujete se, na oblečení nemyslíte. Když však jen přihlížíte dětské hře a postáváte, ostře vnímáte každou skulinku, kudy vám na kůži proudí ledový vzduch. To neplatí jen pro zimní dny, ale již při teplotách kolem 5 – 10 stupňů. Zvláště, když venku fouká.
 • Berte si s sebou voděodolné rukavice, i když nemrzne. Na podzim dobře využijete i obyčejné pogumované zahradnické rukavice, které koupíte za pár desetikorun v pracovních oděvech. Na internetu najdete i pěkné a vkusné vzory.Jejich výhoda je ta, že máte v prstech cit, ale vaše ruce i nehty jsou chráněny proti vlhkosti a špíně. Při teplotách blížících se nule však už budete potřebovat běžné nepromokavé zimní rukavice.Dětem bývá tepleji, než nám:)Na delší akce venku v chladných dnech si pořiďte ohřívač rukou. Když jsem před lety žila v Japonsku, objevila jsem pro sebe tento úžasný vynález, který tam zachránil desítky mých dnů před úplným fiaskem.

  Chemický ohřívač rukou je jednorázová dvojice sáčků, které po otevření začnou díky reakci s kyslíkem vyvíjet teplo po dobu 8 – 12 hodin. 

Můžete si je dát do kapes, do rukavice nebo kamkoli na tělo, takže máte zdroj tepla přímo na sobě po celý den. Prodávají se i ohřívadla na benzín, která se používají opakovaně, ale jsou trochu cítit.

Improvizovat můžete i s obyčejnou malou pet lahví naplněnou horkou vodou. Udělá vám stejnou službu, když si ji obalenou plátýnkem dáte pod bundu, kde dlouho vydrží teplá.

 • Noste s sebou termosku s teplým nápojem. Zahřeje a povzbudí vás i děti. Hodí se i hrst křížal nebo musli tyčinky.
 • Náhradní oblečení pro sebe. Pro děti je asi běžně berete. Nezapomínáte ale na sebe? Co když bude zima vám? Asi s sebou nechcete tahat nic objemného a těžkého.

Ale obyčejné tenké bavlněné tričko vás moc nezahřeje. Potřebujete teplejší triko nebo přiléhavý svetřík s dlouhým rukávem, nejlépe s rolákem. Takové, aby šlo obléci pohodlně pod svetr, netáhlo vám na krk a nemrzla vám zápěstí. Nejlepší je funkční merino oblečení, případně další funkční materiály s podílem vlny.

Nezanedbávejte se. Vaše pohoda je důležitá. Hýčkejte se, i když máte malé děti. Vlastně – právě proto.

Odměnou vám bude příjemněji strávený zimní čas v přírodě a celkově lepší pocit z času stráveného venku.