Warning: openssl_encrypt(): IV passed is 64 bytes long which is longer than the 16 expected by selected cipher, truncating in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795

Warning: strtr() expects at least 2 parameters, 1 given in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795
5 kousků oblečení, které potřebujete pro děti do podzimních plískanic - Statek ve dvoře

Ani zima, ani jaro. Děti to táhne ven a na vás je vybrat správné oblečení. Docela oříšek v tomhle blátě a studeném mrholení. 

Co dětem obléci, aby si venku mohly svobodně hrát a přitom zůstaly v teple a suchu?

Tady je 5 nepostradatelných kousků šatníku, bez kterých si výpravy do přírody s dětmi už neumím představit:

1. Softshellové kalhoty

Softshell je moderní a praktický materiál. Nejlépe se hodí na běžné chození a pobíhání v lese. Jeho velkou výhodou je, že dýchá. Nevsakuje vlhkost a do jisté míry je i vodě odolný, a proto je velmi oblíbený.

My dospělí však často zapomínáme, že děti se pohybují úplně jinak, pokud jim to umožníme. Válejí sudy, dělají kotrmelce, lezou po kolenou, sedí v trávě, šlapou do kaluží a šplhají na stromy. „Nepromokavost“ softshellu tu zdaleka nestačí.

Proto vřele doporučuji softshell na klasickou turistiku, ale pro malé děti do 6 let ho používám jen v případě, že není příliš blátivo a mokro. Jakmile se objeví bláto nebo déšť, sahám po pogumovaných kalhotách.

2. Pogumované kalhoty

Bez nich bychom naše děti připravili o spoustu zábavy v přírodě. Nutně je potřebujete, protože děti se chtějí válet v mokré trávě, klouzat po blátivé skluzavce, brodit v potoce, lézt po čtyřech v mokrém křoví a podobně. Ano, samozřejmě můžete dětem takové zábavy zakázat, ale proč jim je nedopřát? Báječné výlety zažijete i s mrňaty, i když vám to možná připadá jako sci-fi. Všestranný pohybový rozvoj začíná právě tady – u svobody pohybu v přírodě.

3. Nepromokavá bunda

Tu si pořiďte jako první spolu s nepromokavými kalhotami. Bez ní budete utíkat domů pokaždé, když spadne pár kapek, a i jemné mrholení pro vás bude důvodem ke zrušení výletu.

„Nepromokavého“ oblečení je velký výběr, zvažte však, na co je budete používat.

Skvěle slouží bundy s goretexem nebo jinou polopropustnou membránou, protože se v nich člověk tolik nepotí, a přesto většinou dostatečně chrání před deštěm. Nevýhodou bývá vysoká cena.

Běžný softshell nebo šusťákovina bez membrány je cenově dostupnější, ale po určité době promokne. Bohužel, leckdy již po pár minutách v dešti.

V outdoorových obchodech často najdete kousky, u kterých je stupeň nepromokavosti vyznačen. Je dobré se vyptat prodávajícího, nezapomeňte ale říci, že potřebujete oblečení do deště.

Nejlépe před deštěm ochrání pogumovaná bunda. I po několika hodinách je pod ní sucho. Příliš se ale nehodí do teplejšího počasí, protože neprodyšná látka nedýchá a v teple způsobuje pocení.

Pogumovaná bunda je ideální do chladných podzimních dnů s deštěm. Při teplotách kolem 20 stupňů se budete lépe cítit v softshellu nebo jiném prodyšném materiálu.

4. Klobouk nebo nepromokavá čepice

Klobouk nebo nepromokavá čepice je základní výbavou do deště a mrholení. Dáte-li dětem obyčejnou čepici, bude je sice hřát a vy budete mít pocit, že je o děti postaráno, ale proti dešti jim bude k ničemu. Za chvilku promokne a dítko bude mít mokrou hlavu. V nouzi můžete použít impregnaci na oděvy.

Hledejte proto takovou pokrývku hlavy, která dobře slouží i v dešti. Kromě nepromokavé čepice můžete využít také kapuci na nepromokavé bundě, avšak ty nebývají tak příjemné na nošení, omezují rozhled a v dešti po nich stéká voda do očí. Některé děti je nechtějí na hlavě mít. Lze je šikovně kombinovat s kšiltovkou.

Nevýhodou jinak praktických klobouků je to, že v silném větru odlétají z hlavy.

Rozhodujte se tedy podle počasí a momentální situace.

5. Funkční svetr z jemné vlny

Potřebujete-li, aby vaše děti byly v teple, pořiďte jim svetr nebo triko z pravé vlny. Vlna má na rozdíl od běžně používaného polyesteru mnoho výhod. Zásadní je to, že opravdu hřeje, a to i za vlhka.

Ale pozor – ne každá vlna se dá nosit v přímém kontaktu s pokožkou. Říká se, že vlna kouše, a mnozí mají nehezké vzpomínky z dětství na takový „úžasný“ svetr od babičky, který však ze srdce nenáviděli.

Tomu určitě nemusíte vystavovat své děti. Buďte bez obav, i přesto si kvalitních vlněných svetrů a triček můžete užít. Klíčem ke spokojenosti je výběr příjemné jemné vlny.

Hledejte svetry, které jsou označeny jako merino, sportovní merino nebo kašmír. Kašmír bývá dosti drahý, ale možná najdete úžasné kousky z druhé ruky. Já jich mám doma několik. 

Merino vlna, stejně jako kašmír, se však vyrábí v různé kvalitě. I některé merino může kousat, a proto vždy vlnu vyzkoušejte na vlastní kůži. Nejlépe tak, že si úplet přiložíte zepředu na krk nebo na čelo, protože tato místa jsou nejvíce citlivá.

Sami brzy poznáte, který svetr se nosí příjemně a který raději v regálu necháte pro někoho s méně citlivou pokožkou. I starší předškoláci již dovedou říci, jestli je jim oblečení příjemné.

S těmito pěti kousky oblečení budete parádně vybaveni do předjarních i podzimních plískanic. Děti budou venku v pohodě a v teple a vy můžete být v klidu.

Chcete více praktických informací a návodů, jak na pobyt outdoor s malými dětmi od miminek po předškoláky? V e-booku Báječné výlety s mrňaty – ověřené tipy, které vás připraví na pobyt v přírodě najdete na vše, co potřebujete vědět.
Ať již se chystáte na víkendové výlety, řešíte každodenní oblékací maraton, hledáte motivaci, proč trávit čas v přírodě nebo hledáte informace, jak na pobyt venku v přírodě s miminkem, to vše a mnohem více najdete právě tam.