Warning: openssl_encrypt(): IV passed is 64 bytes long which is longer than the 16 expected by selected cipher, truncating in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795

Warning: strtr() expects at least 2 parameters, 1 given in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795
Kojím jen doma - S dětmi ven bez obav - Lenka Voštová

Když jsem čekala své první miminko, vůbec jsem netušila, jestli ho budu po narození kojit. Připadalo mi to jako něco divného a mé mateřské instinkty spaly někde hodně hluboko. Sama jsem byla kojená jen velmi krátce. Moc jsem si neuměla představit, že bych něco tak divného měla dělat.

Po přirozeném porodu syna to naštěstí dopadlo dobře, protože všichni kolem automaticky předpokládali, že narozené miminko jeho maminka kojí. Prostě mi přistál na bříšku a tak dlouho hledal, až našel. A tak jsem se i já ke svému překvapení zařadila mezi kojící maminky.

Dnes mám za sebou více než 7 let kojení . Přišla jsem tak k bohatým zkušenostem a již vím, že úspěšně kojit se dá jak v luxusní restauraci, tak ve špinavé putyce, na pláži, na mysliveckém posedu u lesa nebo v jeskyni.

Ještě během šestinedělí jsem zjistila, že moje miminko jaksi nedbá na mé plány a kojí se až příliš často. Pro mě to znamenalo, že jsem ho často potřebovala nakrmit i mimo domov, třeba na nákupech, na procházce a podobně. Vypadalo to, že počkat pár minut, než dojdu domů, můj chlapeček rozhodně nehodlá.

A to se mám někde před lidmi svlékat???

Vůbec si mi nelíbila představa, že se někde v obchodňáku nebo v parku svlékám, všichni na mě civí a třeba vidí i to, co ukazovat rozhodně nechci. Dost jsem se styděla a připadala jsem si trapně. 

Sama jsem si pamatovala, že i mne dříve občas uváděly do rozpaků maminky, které kojily své děti kdykoli a kdekoli a „všechno“ u toho bylo vidět.

Ale nouze naučila Dalibora housti, jak říká staré rčení, a tak jsem i já musela hledat způsoby. Být uvázaná v okruhu 5 minut od domova se mi tedy rozhodně nechtělo ani nehodilo.

Znám dost maminek, které zažívají nebo dříve zažívaly podobné pocity a prostě kojí jen doma. Často to jsou maminky, které nemají podporu okolí, ohledně kojení si moc nevěří a mimo pohodlí domova raději sáhnou po umělém mléku, které kombinují s kojením. Mléka ale při omezeném kojení ubývá a ubývá, až se vytratí úplně.

Jak kojit na veřejnosti, aby na mě necivěli

To byla moje největší starost a můžu říci, že ten pocit, jak na vás cizí lidé civí, je skutečně nepříjemný. Většinou tedy nikdo neciví, ale stačí jeden neomalený hlupák a hloupá poznámka a novopečená maminka už třeba příště raději kojit venku nebude.

Především – cizím lidem, zvláště opilcům a chlípným starcům, do způsobu krmení vašeho dítěte nic není. Znamená to, že se vůbec nemusíte rozpakovat dotyčného jasně vykázat do patřičných mezí.

Vyberte si klidné místo trochu stranou

Pro úspěšné kojení je důležité, aby byla maminka i miminko v klidu a  v pohodě. Najděte si tedy na kojení místo, které je trochu stranou od lidí, abyste měli klid a soukromí. Je to důležité i pro dobré spouštění mléka. U starších dětí je klid bez rušivých podnětů důležitý proto, aby se nedívaly všude kolem, kde co lítá, a věnovaly se krmení.

Určitě někde opodál najdete lavičku, nízkou zídku, křeslo, schody a podobně. V parku můžete využít i zelenou travičku.

Noste oblečení, které se dá diskrétně odhrnout bez svlékání

Tahle zdánlivá maličkost je často tou nejdůležitější věcí. Jsou zkrátka situace, kdy v šatech přes hlavu s malým výstřihem prostě kojit nemůžete, protože byste se musela svléknout skoro do naha, což by vzbudilo veřejné pohoršení.

Ani svetříky s úzkým rolákem se na kojení nehodí, protože je musíte úplně vyhrnout a okolí tedy chtě nechtě vidí vše. Takové kousky z vašeho šatníku si nechte na jindy.

Noste kojící podprsenky, které jdou diskrétně rozepnout a zase snadno zapnout. Kojící trika nebo mikiny mají šikovně řešené otvírání, aby se žena nemusela odhalovat, svlékat nebo stahovat výstřih až na břicho. Svetr se hodí propínací na knoflíky nebo na zip.

Nosíte-li malé miminko v šátku, s šikovným oblečením se možná naučíte kojit bez vyndávání miminka ven. Tady dost záleží na vaší anatomii, ale pokud máte spíše menší prsa, rozhodně to zkuste.

Berte s sebou šátek nebo pléd pro větší soukromí

Když se naučíte šikovně využívat šátek nebo pléd, můžete diskrétně kojit téměř v každé společenské situaci. Prostě přikryjete sebe i miminko a nikdo cizí nic neuvidí. Většina lidí vůbec nezaznamená, že kojíte.

Zachovejte klid i uprostřed dětského křiku

Tento bod by měli do kamene vytesat. Když miminko začne křičet, jakoby ho na nože brali, začne se maminky často zmocňovat nervozita až panika.  V prvních měsících po porodu je k tomu žena i hormonálně nastavená a tyto stavy k mateřství patří. 

Zpočátku jsem v takových chvílích bývala zpocená i za krkem a udělala bych všechno, aby moje miminko přestalo křičet. Obrňte se a nenechte se rozhodit.

Miminko dožadující se krmení určitě vydrží minutu dvě, než najdete vhodné místo ke kojení a v klidu se přichystáte, aby to bylo pro vás pohodlné.

Brzy si také všimnete, že když nakojíte miminko včas, než úplně vyhladoví, hlasitého pláče a stresu výrazně ubude.

Můžu kojit venku v zimě?

Kojení v zimě nebo mrazu není mou oblíbenou kratochvílí, ale někdy zkrátka není zbytí. Většinou tak kojím na výletě v přírodě, když se zhorší počasí a podobně.

Miminku špatné počasí až tak nevadí, protože ho nebudete nijak složitě vybalovat a pokud je v dosahu mlíčko, nějaký déšť či sníh ho vůbec nezajímá. Špatné počasí a chlad při kojení vadí většinou mamince. Myslete proto na vhodné kojící oblečení před tím, než vyrazíte na výlet.

A jak na to? Posaďte se na co nejsušší místo a něčím se podložte, ať se od země nezamokříte. Nachystejte si něco na zakrytí sebe a miminka – stačí čtvercová plenka, náhradní svetr nebo jakákoli podobná improvizace.

Odkryjte jen to, co nutně musíte a snažte se, aby na vás nefoukalo. Hlídejte ručičky miminka, aby nebyly studené. Když jsou studené, snažte se, aby vám děťátko nesahalo na prsa, protože chlad brání spouštění mléka a je pekelně nepříjemný. A rychle se přikryjte plenou nebo něčím podobným.

Máte-li přebytky mléka, rovnou použijte jinou plenu na jejich odchycení, aby mléko nebylo všude kolem.

U delších výletů do přírody s dětmi se  může stát, že maminka zapomene pořádně jíst a pít. Když se k tomu přidá velká fyzická námaha, je jen přirozené, že se začne dočasně tvořit méně mléka.

Počítejte s tím a nezapomínejte na to, že se potřebujete postarat v první řadě o sebe. O dostatek tekutin, vydatnou stravu a dost odpočinku. Tím zajistíte, že děláte vše pro to, aby třeba i během náročnějšího turistického výšlapu vaše miminko nestrádalo hlady.

Kojení však není jediná výzva, se kterou se rodiče miminek a batolat v přírodě setkávají. S dětmi se sice dá venku dělat skoro všechno, ale možná nechcete postupovat metodou pokus omyl. Tady se dozvíte, jak na to, abyste si přírodu doopravdy dokázali užít.

Svoboda i s miminkem

Mně nějakou dobu trvalo, než jsem se naučila vše okolo kojení tak, aby mě nijak neomezovalo a nestresovalo.

Brzy jsem ale začala oceňovat svobodu a nezávislost a s čerstvým miminkem jsem mohla podnikat skoro všechno, co dříve. Spokojený byl i můj chlapeček, který měl svůj „mléčný bar“ vždy po ruce a nikdy nemusel moc dlouho čekat.