Warning: openssl_encrypt(): IV passed is 64 bytes long which is longer than the 16 expected by selected cipher, truncating in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795

Warning: strtr() expects at least 2 parameters, 1 given in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795
"Mě ty vaše výlety pro mimina nebaví! Já s vámi nejdu!" - Statek ve dvoře

„Mě ty vaše výlety pro mimina nebaví! Já s vámi nejdu!“

Chystáte se na rodinný výlet,  když tu se z pokoje nejstaršího ozvou hlasité protesty. Máte-li mezi dětmi velký věkový rozdíl, asi to také znáte.


Často se ptáte, co tedy máte s tím starším dítětem dělat. Jak ho dostat ven, když nechce? Nejraději by se povaloval na kanapi s elektronikou. Počítač a mobil láká víc.

A nejhorší je, že když už ho přimějete, aby šel s vámi, náležitě to pak osladí celé rodině. Výlet si pak neužije nikdo a všichni mají nervy nadranc.

Jednomu našemi výletu velice prospělo odeslání nejstaršího syna do auta s knihou. Jiná vycházka nás začala bavit až po jeho nuceném odchodu k babičce, kde vyjedl lednici a stavěl Lego, za což byl rád on i my. Není každý den posvícení, ale nejste v tom sami. 

Nuda a nikdo si mě nevšímá!

Když máte malé  miminko nebo batole, očekáváte, že stejně, jako se mu přirozeně přizpůsobujete vy, přizpůsobí se i ostatní. Mám na mysli hlavně starší děti.

Předpokládáte, že už by přece měly pochopit, že miminko je malé, potřebuje víc péče, některé věci s ním nejde dělat, všichni si všímají jen jeho….dosaďte si, co napadá vás.

A ono to tak není. Starší děti se přizpůsobovat nechtějí. Naopak, chtějí dělat to, co baví je. Nemají chuť absolvovat každý víkend nudnou rodinnou vycházku, kde se: „nic neděje a stejně si mě nikdo nevšímá“. (Jak už jsem doma jednou slyšela i já.)

Tak co tedy s nimi?

Větší děti potřebují akci. Jejich čas rýpání klackem v zemi a loudání od jahody k borůvce již uplynul. Teď potřebují něco vidět, někam vylézt, něco dokázat nebo si pořádně zablbnout s kámošem. Anebo si aspoň s námi nerušeně povídat o tom, co baví jen JE.

Už je neuspokojí jen tak jít po lesní cestě od ničeho k ničemu. Potřebují něco dělat.

A tady to pro nás jako rodiče začíná být náročné.

Jak zároveň kojit miminko, vytahovat řvoucí batole z potoka a vést duchaplný rozhovor o hnutích mysli některé z vedlejších postav 6. dílu Harryho Pottera, na to jsem tedy já ještě nepřišla.

Ale osvědčilo se mi několik věcí, které docela zlepšily průběh našich rodinných výletů. Tady jsou. 

1. Plánujte výlet tak, aby byl lákavý pro větší z dětí a zároveň jste jej v pohodě zvládli s menším.

Miminka a batolata zabavíte jednoduše, levně a bez velkého vymýšlení vlastně kdekoli. Musíte jen pohlídat, aby nebyly unavené, ospalé, hladové a nebyla jim zima. Důležité je také promyslet, kam se s miminkem či batoletem schováte v případě, že se zkazí počasí.

Sama mám několik hrozných zážitků z terénu s osmiměsíčním miminkem, kdy poblíž nebyl žádný přístřešek, kočár jsem si nevzala, nosítka už měl chlapeček plné zuby, pršelo a byly 2 stupně nad nulou. Už jsem se poučila🙂

2.  Na aktivity, které si s miminkem či batoletem neužijete, se rozdělte na dva týmy

Jestli je pro vás hromadná prohlídka zámku s batoletem noční můrou, pošlete tam jen starší dítě s tatínkem.

Když chtějí jít kluci na minikáry, odešlete je tam s vaším mužem a bez výčitek svědomí si jděte na pohár do zahrádky s dětským koutkem. Nebo číst pod strom v parku a pozorovat broučky.

…nebo krmit prasátko vaší svačinou

Ano, vím, že tatínek není vždy po ruce.  Ale i já někdy chodím na výlety bez manžela. Ráda chodím do přírody s kamarádkou, přátelsky naladěnou skupinkou a někdy i s mamkou.

I tehdy se můžete rozdělit a většinou jsou všichni rádi. Je to lepší, než povinně absolvovat všechno sice společně, ale s brbláním. 

3.  Když se nemůžete rozdělit, dělejte něco, co si užijete společně všichni

Ne vždy je druhý dospělý po ruce. Pak musíte zvlášť dobře zvážit, kam se vypravit. Zkuste třeba něco z následujících aktivit: 

  • Zkuste aktivity a hry v přírodě
    Na výběr je pestrá nabídka aktivit a her v přírodě, které mohou hrát děti různého věku spolu s dospělými. Nenapadá vás, co byste s nimi mohli hrát, aby to bavilo je i vás? Inspirovat se můžete v mém e-booku Tahák na výlet , který to vyřeší za vás.

  • Zábavte se u vody
    Nepotřebujete koupaliště ani rybník. Často je lepší mělký potok, kde se nemusíte stresovat, že děti neuhlídáte. Také starší děti se zabaví stříkáním jeden na druhého, stavbou přehrady, lovem rybek nebo žab, lezením přes klády nad potokem, honičkou, hodem kamenem, strkáním hlavy pod vodopád…

  •  ZOObotanická zahrada s kaktusy, masožravkami a motýly. Nebo třeba dětský park Vodní svět s vodními turbínami a jinými interaktivními prvky. Naši rodinu nadchl areál přírodovědný areál s koupalištěm Živá voda v Modré. Zvládli jsme vše v pohodě s batoletem a týden před porodem.

  • Lanové centrum, lezecká stěna, opičí dráha
    Většina lanových center má zdarma nízké lanové prvky pro úplně malé děti, kde se s nimi můžete zabavit, zatímco váš dorostenec míří do korun stromů.

  • Ekofarma
    Dobrá aktivita pro celou rodinu je návštěva některé ekofarmy, ideálně s naučným programem pro starší děti. Ne každá farma se vzdělávacím a kreativním programům věnuje, ale když budete hledat, najdete. Zajímavý program pro děti školního věku najdete i v ekocentrech.
  • Chcete-li čistě „přírodní“ výlet, hledejte místa, která jsou pro starší děti atraktivní a mají v sobě zakomponovanou nějakou „výzvu“. Lákavé jsou vodopády, skalní města, vyhlídky, rozhledny, jeskyně.

  • Přiberte s sebou kamaráda
    Ano, vím, taková akce může mít i svá úskalí, pokud dobře neodhadnete, koho s sebou berete. Ale většinou je účast kamaráda jen ku prospěchu, protože znuděné obličeje školáků jsou pryč a ani o nich nevíte.
  • Fotografování a natáčení videí děti moc baví. Pozor jen na to, kam natočený materiál potomek sdílí, ale to určitě víte.
  • Máte doma knihomola? Dejte mu s sebou knihu.
    Náš nejstarší syn si s sebou na výlety bere knížku, takže četbou vyplní hluchá místa, kdy se věnujeme těm nejmladším a jeho si „nikdo nevšímá“.
  • Návštivte stylovou hospůdku s klobásou, stánek se zmrzlinou, cukrárnu nebo podobné nezdravé stravovací zařízení. Za ty je člověk na konci výletu zvláště vděčný.
  • Uspořádejte opékačku nebo grilovačku v přírodě. Na dobré jídlo docela spolehlivě nalákáte i větší děti. Nezapomeňte ale vzít dostatek toho, co jim opravdu chutná.
  • Přespěte v přírodě pod širákem.
    Někdo bez komplikací přespává i s miminkem nebo batoletem, ale v naší rodině to děláme tak, že společně uděláme na ohni večeři, posedíme u ohně a já pak jedu s tím nejmenším domů. 

A protože vy jako rodiče znáte své děti nejlépe, zkuste se zamyslet, co baví vaše nejstarší dítě (nebo co by ho bavit třeba mohlo) a navrhněte výlet, který se bude točit spíše kolem něj, než kolem miminka.

Starší děti se někdy cítí vynechané, jakoby se o ně nikdo nezajímal a nikdy nic nebylo podle nich. Mnozí v hlavě sice chápou, že miminko potřebuje neustále péči, ale v srdci se s tím tak snadno vyrovnat neumí. 

Zkuste se občas zaměřit právě na vaše nejstarší dítě. Na to, co ono potřebuje, po čem touží. A možná, že pak na rodinné výlety bude chodit zase s radostí.