Warning: openssl_encrypt(): IV passed is 64 bytes long which is longer than the 16 expected by selected cipher, truncating in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795

Warning: strtr() expects at least 2 parameters, 1 given in /data/web/virtuals/184775/virtual/www/domains/lenkavostova.cz/wp-content/plugins/post-views-counter/includes/class-counter.php on line 795
Návod, jak chodit s děckama ven? Takový nesmysl! - Statek ve dvoře

Nedávno na mě v jedné fb skupině vyjel tenhle komentář. Nejdřív jsem se zarazila a dost mě to zamrzelo. Věnuji se totiž tématu pobytu s malými dětmi v přírodě,  aktivitám a hrám a odbourání různých obav.

Kromě webu spravuji i fb stránku S dětmi ven bez obav a jsem autorkou stejnojmenného e-booku. Takže to byla pěkně studená sprcha.

Záleží mi na tom, aby naše děti měly krásné dětství. Dětství plné lásky, podpory, radosti a svobodného pohybu venku.

Pssst! To je ve skutečnosti ten hlavní důvod, proč jsem napsala e- book Báječné výlety s mrňaty.

Jsem maminkou 4 dětí a spolu s nimi a mým mužem pravidelně chodíme na vycházky i delší výlety mimo civilizaci.
Hm, ale s malými dětmi ven umí opravdu vyjít asi každá máma. Jasně, obleču je, dám jim boty, vezmu kočár nebo nosítko, tašku s přebalováním, lahvičku s pitím a sváču a jdeme.

Jednoduché jak facka. Tak proč se tím vlastně zabývat, tvořit články a psát na to téma stostránkový e-book?

Taky bych se tak asi ptala, kdybych ještě neměla děti. Jako bezdětné by mi přišlo nesmyslné psát o tom, jak jít do lesa nebo na výšlap. To umí přece každý.

Ale když se do akce přimotají maličké děti, najednou už to tak hladce nejde. Již vypravování z domu je kolikrát jen zmatek a křik. Hlavně, když chystáte věci pro dva nebo tři nesamostatné potomky.

A co teprve přesuny v terénu? Jak všechny ty věci a děti někam dostat, aby se člověk nestrhal a taky si to trochu užil?

Opravdu musíme my, maminky malých dětí, rezignovat na vše kromě herniček a hřišť?

Jsme odsouzeny k placatění na lavičce v parku?

To určitě nejsme. Ale aby naše akce v přírodě stály za tu námahu, je moudré akce plánovat a osvojit si pár zásad. Mně i mým kamarádkám se stalo již několikrát, že jsme kvůli hlouposti museli ukončit výlet dříve, protože s dětmi nebylo k vydržení.

Buď měly hlad a chyběla nám pořádná a lákavá svačina, nebo jim mrzly ručičky a náhradní rukavice zůstaly doma. Jindy jsme vybrali moc dlouhou trasu. Děti to nebavilo… a bylo vymalováno.
Párkrát jsme i zatměli, protože jsme neodhadli, jak pomalu s dětmi půjdeme.

Někdy jsem si aktivně připravila pro děti nějakou rozvíjející, hodnotnou aktivitu s kartičkami – a děti se mi na ni úplně vykašlaly. Radši se k mému zděšení matlaly v bahně smíchaném s jakousi řasou. Anebo v mžiku naskákaly oblečené do potoka a náhradní oblečení nebylo.

A tak je to s dětmi pořád

Strhané maminky pak tráví výlety jejich okřikováním a zakazováním všeho možného i nemožného, což je peklo pro děti i pro ně.

Jde to však i jinak

Mnohem příjemnější cestou je naučit se, jak si poradit v každé situaci a nenechat se rozhodit. Když nemáme vlastní zkušenost, hledáme hodnotné informace, nejlépe pěkně pohromadě.
A právě k tomu je neocenitelným pomocníkem e-book Báječné výlety s mrňaty – ověřené tipy, které vás připraví na pobyt v přírodě.

V něm jsem to všechno sepsala. Je plný praktických poznatků a zkušeností, nasbíraných za 10 let s dětmi.

To je několik set výletů a výprav do přírody s miminkem, batoletem nebo předškolákem, často se všemi dohromady. Výletů s chystáním svačinek, oblečení, vymýšlením trasy, cíle, programu, s kojením, přebalováním, nošením a vším, co k mateřství patří. To vše po celý rok, i v zimě a v blátě.

Máte miminko nebo batole?

Na vás jsem při psaní myslela asi nejvíc, protože s takto malými dětmi sice můžete v přírodě dělat skoro všechno, ale v úplně jiném tempu. Potřebujete také vybavení a oblečení speciálně pro miminka nebo batolata, kojíte, přebalujete, nosíte. V průvodci najdete dvě rozsáhlé kapitoly pro rodiče těch nejmenších dětí.

Aktivity a hry v přírodě – samostatnost a sebevědomí

Protože mě nebaví jen pochodovat a táhnout za sebou kvílící a otrávené děti, nasbírala jsem plno zajímavých aktivit, které baví děti i dospělé. Jsou to aktivity a hry na pohled možná obyčejné, které však děti zabaví na dlouhé hodiny a ty se při nich přirozeně učí a rozvíjejí.

Jsou samostatné, sebevědomé a zvídavé. Učí se samy, rády a bez nucení. To je bonus, který oceňuji tím více, jak starší děti přicházejí do školního věku. Ale to by bylo téma na další článek.

Skutečně funkční oblečení nejen na parádu

Přečetla jsem už x populárních článků na téma, jak oblékat děti do přírody, ale stále se opakující klišé o vhodném kvalitním oděvu a pevné obuvi mi nic nového nedala.

Teprve když jsem sama začala šít pro své děti oblečení do přírody, došlo mi, jak poznat a umět vybrat opravdu kvalitní, praktické a hřejivé oblečení do zimy a špatného počasí. Špatné oblečení v zimě totiž spolehlivě promění sebelepší rodinnou výpravu ve fiasko. I o tom v e-booku podrobně píšu.

Pamatuji na jednu krásnou, i když propršenou dovolenou v kempu v Novohradských horách, která by bývala ještě o dvě třídy lepší, kdyby mi tehdy někdo ukázal pogumovaný nepromokavý overal pro naše roční batole. Tehdy bych za něj dala majlant, jen abych ho měla.

Ale já jsem ke své smůle ani nevěděla, že něco takového existuje. Takže jsem strávila spoustu času praním a sušením promočených věcí. Ručně a ve studené vodě.

Díky práci s vlastními obavami a strachem  umožníme dětem skutečně svobodný pohyb venku

O strachu o děti se moc nemluví, ale právě on silně ovlivňuje životy naše a skrze nás i životy našich dětí. Teprve když člověk zjistí, jak na to, uvědomí si, že jeho strachy a omezení byly zbytečné a teď je již může navždy odložit do starého železa.

V průvodci názorně ukazuji, jak se i úplně nezkušení a „neoutdooroví“ rodiče plní obav mohou stát parťáky, kteří jsou vždy nad věcí.

Provedu vás krok za krokem a ukážu, jak i s úplně malými dětmi poznávat náročnější terény, třeba rokle, skály, vodu, stromy – a nezbláznit se strachy. V e-booku Báječné výlety s mrňaty nabízím inspiraci, jak děti podporovat v pohybovém rozvoji a pomáhat jim překonávat výzvy.

Podrobně píšu i o pohybu ve tmě a o tom, jak vyřešit situaci, kdy jsme s dětmi dokonale zabloudili. Považuji to za velice důležité. Tyto informace v běžných příručkách pro maminky s dětmi zaručeně nenajdete, ale při vašich toulkách přírodou určitě využijete.

Ten protivný komentář se mi vlastně velice hodil. Možná právě díky němu jsem si uvědomila, jak důležité je v dnešní době odtržené od přírody zprostředkovat inspiraci těm rodičům, kteří to chtějí změnit a se svými dětmi si chvil venku skutečně užívat.